DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Chov skinny morčátek

 Chov skinny morčátek

Jak už jsem naznačila v úvodu, chov nahotinek se od chovu chlupatých morčátek o mnoho neliší. Základem je čistá prostorná ubikace, zabránění průvanu, teplota kolem 20°C minimálně, kvalitní pestrá strava, čistá voda...:)

 

Ubikace:

Prostorná klec či terárium, akvárium s min. výškou stěn 35cm (morčátka naštěstí nejsou velcí skokánci, co by překonávala větší překážky). My  jsme si postavili velkou dřevěnou bednu s posunovacími skleněnými dveřmi, které necháváme povětšinou stejně otevřené, bednu jsme obohatili o úspornou žárovku a dřevěné palandy, aby si morčátka mohla vybrat v jaké výšce zrovna chtějí být a vesele si hopsají (morčata pocházejí z peruánských hor).  V lese jsme našli pěkný vykotaný kus kmene, který jim slouží jako nora (lze postavit i dřevěné boudičky, nebo zakoupit či ušít malé pelíšky pro kočky či psy a obrátit je dnem nahoru). Morčátka se chodí ráda do těchto úkrytů schovat, spát a zahřát se.

 

Do venkovní klece či výběhu vynášíme morčata pouze za hezkého počasí a na noc zase přenášíme domů. Nezapoměnme na úkryt a zastínění před sluníčkem a na zabezpečení před kočkami atd. !!!

 

 

Skiníci milují pelíšky :)

Substrát:

Hobliny, které je nutno často měnit, morčata vyžadují dostatek šťavnaté potravy a močí často.

Potrava:

SENO - kvalitní zelené seno, musí být morčatům neustále k dispozici, sežerou ho opravdu hodně. Při podávání kontrolujeme, zda není seno místy plesnivé, mohlo by dojít k intoxikaci.

SMĚS ZRNÍ aj. - buď zakoupíme nebo si namícháme své: pšenice, oves, ječmen, žito, kukuřice, různá slunečnice, hrách, biskupský chlebíček, dýňová semínka, sušené ovoce (můžeme si nasušit jablíčko, mrkev...), ovesné vločky

OVOCE, ZELENINA - morčata si stejně jako lidé neumí syntetizovat vitamin C, takže je nutné jim ho v potravě dodávat. Denně tedy potřebují kus zeleniny (mrkev, petržel, salát, čínské zelí, okurka, rajče, paprika..) a kus ovoce (jablko, hruška..)

ZELENÉ KRMENÍ - listy i květy pampelišky, jitrocel, jetel, různé traviny, větvičky ovocných stromů, na začátku krmení trávou, musíme pomalu morčátka uvykat, mohly by mít jinak průjem. Začínáme na pár listech denně, postupně zvyšujeme až je můžeme vynášet i do venkovních výběhů.

TVRDÉ PEČIVO (chléb, rohlíky, celozrné pečivo) - důležité pro obrušování hlodáků, které neustále dorůstají

ČERSTVÁ VODA - můžeme přidat kus šumivého vitaminu C, morčátkům to moc chutná a navíc si tím doplní céčko.

 

Péče o morčátka:

Lépe je chovat více morčátek, samičky jsou nerady samy, mají to zafixované již z přírody, kde žijí ve společenství, samce lze chovat i samotné, jsou lepší i k ochočení, mazlivější a zvědavější (aspoň dle mé zkušenosti). 

  • pravidelné zastřihávání drápků nůžtičkami či speciálními kleštičkami na psy aj. (zhruba jednou za měsíc až dva měsíce)

 

  • jednou za čas koupel v dětském či štěněcím šamponu, nebo "suchá koupel" provedená otíráním vatovými tampony pokapanými dětským olejíčkem

 

  • pokud vynášíme morčátka ven, je vhodné je občas preventivně odčervit (třeba po skončení letní sezony, kdy už se rozhodneme morčátka ponechat raději doma), přípravků je u veterináře mnoho druhů, ten nám i poradí s dávkováním. Také pravidelně kontrolujeme kůži i uši morčat, venku nebo i ze sena mohou pochytit nějaké vnější parazity, při naleznutí roztočů aj. vykoupeme v odblešovacím šamponu.

 

 

 

ODCHOV MLÁĎAT

Připuštění dobře živené a rostlé samičky se doporučuje na 7.-8.měsíci, samička by měla mít alespoň 600-700g, později se krytí nedoporučuje, mohlo by totiž dojít k osifikaci (zkostnatění) pánve a samička by nemusela mláďátka vypudit. Samce se samicí můžeme při krytí nechat déle, zpočátku ho bude odmítat, po pár hodinách si samička na samce zvykne a chvílemi se nechávají na pokoji, je dobré jim při připuštění udělat i náhradní zábavu, natrhat jim kopici pampelišek, aby se samec nesoustřeďoval pouze na krytí. Po 2-4 týdnech samečka můžeme oddělit, podle toho jak se snáší a zda není samice příliš pokousaná. Říje samiček trvá 1-3 dny a cyklus se opakuje po 16-23 dnech. Pokud se nám samička začne pěkně zakulacovat, můžeme se těšit na miminka. Nesmíme zapomenout budoucí mamince řádně přilepšovat, celodenní dostatek potravy a samozřejmě hodně zeleniny a ovoce. Březost morčat trvá kolem 63-72 dní. Pozor na umisťování více březích samiček pohromadě, jakmile začne jedna rodit, ostatní samičky žerou plodové obaly a tím si vyvolají porod také, vysoce březí samičky je tedy lepší na porod oddělit, ostatní samice by totiž mohly porodit předčasně. Morčata rodí běžně 2-3 mláďata, vzácně více, často pak bývají mláďata mrtvá či příliš slabá. Rodí se však plně vyvinutá, samice je sice kojí, ale přijímají i pevnou stravu a rádi žerou i travičku. Odstavovat mláďata můžeme při min. váze 250g. Pohlaví u morčátek se rozlišuje dosti složitě. Postupně zde doplním o fotografie.

Pokud by se Vám narodila příliš malá či slabá mláďátka, zde recept na kašičku "Borisovku", která zachránila před smrtí mnoho morčátek:) http://skinnyvelvet.cz/index.php/rady-a-navody/17-qborisovkaq

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz